Jak wybrać dobry kredyt na samochód

Powszechność kredytów samochodowych

Średnia ilość samochodów przypadająca na jednego mieszkańca w Polsce ciągle rośnie. Powoli w tych statystykach doganiamy kraje Europy zachodniej. Dzieje się tak głównie dzięki zmianom jakie w ostatnich latach zaszły w naszym regionie. Wejście do Unii Europejskiej szczególnie przyspieszyło wzrost gospodarczy w Polsce. Obecnie wszystko co chcemy, możemy kupić w kraju, bez oglądania się na promocje za granicą.

Niemała w tym zasługa jest takich instytucji finansowych jak banki. Oczywiste jest, że nie każdego stać na zakup za gotówkę różnych rzeczy. Szczególnie auto im lepsze tym jest droższe i do nabycia potrzebne są dodatkowe fundusze. Właśnie w tym zakresie banki przygotowały dla konsumentów prawdziwą gratkę. Oferowane przez nie kredyty samochodowe dla osób zadłużonych umożliwiają zakup wymarzonych pojazdów wszystkim ludziom. Już nie trzeba być naprawdę bogatym, aby jeździć własnym BMW. Wystarczy tylko dobrze poszukać i znaleźć przyjazny kredyt pozwalający na elastyczne dopasowanie go do bieżących możliwości.

Banki chętnie pożyczają w tym zakresie duże kwoty na długie okresy czasu co pozwala ustalić niską ratę do spłaty. Ponadto rywalizacja między bankami o klienta powoduje, że oprocentowanie jest coraz niższe a także dodatki do kredytu coraz atrakcyjniejsze. Przykładowo proponowane jest często bardzo tanie ubezpieczenie pojazdu OC i AC.

Jak działa kredyt na samochód

Przewłaszczenie jest jednym z najczęściej stosowanych przez banki zabezpieczeń kredytu samochodowego. Dostępne jest ono w kilku formach, przy czym z punktu widzenia kierowcy najkorzystniejsze jest przewłaszczenie warunkowe. Dlaczego? Ponieważ w tym przypadku w dokumentach (między innymi w dowodzie rejestracyjnym pojazdu) nie figuruje informacja mówiąca o tym, że auto stanowi przedmiot umowy kredytowej, w związku z czym jego współwłaścicielem jest bank.

Nie każdy jednak może liczyć na to, że bank aż do tego stopnia pójdzie mu na rękę i tak od razu da kredyt samochodowy na oświadczenie o dochodach. Jest to uzależnione od wielu czynników – zdolności kredytowej kierowcy, wniesionego przez niego wkładu własnego, historii w Biurze Informacji Kredytowej i tak dalej. W większości przypadków zastosowanie znajduje przewłaszczenie całkowite. Oznacza to już pojawienie się stosownej adnotacji w kredytowej dokumentacji. Bank staje się współwłaścicielem pojazdu niemalże w połowie (a mówiąc precyzyjniej – w 49 procentach). Dla kierowców nie są to pocieszające wieści, albowiem oznaczają, że w trakcie okresu obowiązywania umowy nie wchodzi w rachubę sprzedaż samochodu.

Uzyskać na to trzeba zgodę banku, a ta jest udzielana w naprawdę sporadycznych sytuacjach. Co więcej – jeśli pojawią się problemy ze spłacaniem rat, bank ma prawo zabrać auto dłużnikowi i je sprzedać, aby odzyskać swoje pieniądze. Na tym jednak kłopoty kierowcy się wówczas nie kończą. Do BIK trafia informacja o tym, że taka osoba nie płaciła rat, co automatycznie w dość znaczący sposób obniża jej zdolność kredytową.

Jak sobie radzić w przypadku problemów ze spłatą rat

Kredyt samochodowy może niekiedy przysporzyć niemałych problemów ze spłatą – zwłaszcza, jeśli zobowiązanie opiewa na wysoką kwotę. W takiej sytuacji musimy działać, a nie siedzieć z założonymi rękoma i czekać, aż bank zapuka do naszych drzwi. Wtedy na jakiekolwiek pertraktacje będzie już za późno.

Pamiętajmy, że w interesie banku wcale nie leży zrezygnowanie z naszych usług – bank na nas zarabia. To jedna sprawa. Poza tym instytucje te mają przygotowanych szereg narzędzi, po które sięgają w takich sytuacjach. Z kredytem samochodowym, który zaczął przerastać nasze możliwości możemy sobie na kilka sposobów poradzić. Zastanówmy się w pierwszej kolejności nad wydłużeniem okresu spłaty nawet jeśli to jest jakiś już według nas najlepszy kredyt samochodowy. Będziemy odprowadzać do banku co prawda większe odsetki, ale nasza rata zmaleje, w związku z czym w skali miesiąca nasz domowy budżet znacząco to odczuje. Jeśli spłacamy kredyt w formule rat malejących, zmieńmy je na równe. Jeszcze innym sposobem na wybrnięcie z opresji jest znalezienie sobie dodatkowego źródła dochodów. O pracę nie jest w dzisiejszych czasach łatwo, nie mniej jednak warto się za czymś rozejrzeć. To nie tylko zasili nasz domowy budżet, ale również poprawi naszą zdolność kredytową.

Jeśli wiemy, że nasze problemy mają krótkotrwały charakter i że szybko się z nimi uporamy, możemy skorzystać z tak zwanych wakacji kredytowych – taką opcję posiadają w swojej ofercie wszystkie banki. Pamiętajmy też o tym, aby w awaryjnych sytuacjach nie pożyczać pieniędzy ze źródeł, których pewni do końca nie jesteśmy.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *